Główne składniki olejków do brody
Olejki do brody mają w sobie mnóstwo składników. Wielu z nas nawet nie wie, co wchodzi w ich skład. Znajdują się tam między innymi oleje: konopne, rycynowe, z pestek winogron czy arganowe. Każdy z nich przyczynia się do innego zastosowania olejku do brody. Dowiedz się zatem, czym charakteryzują się poszczególne oleje.
Olej konopny
Olejki do brody, które w składzie posiadają olej konopny, charakteryzują się wszechstronnym działaniem. Olej konopny jest szczególnie polecany osobom, które mają cerę tłustą i trądzikową – bowiem olej konopny jest niezwykle lekki, nie pozostawia tłustego filmu i pomaga redukować pracę gruczołów łojowych. Dzięki doskonałym właściwościom rewitalizującym i odżywczym sprawdzi się także dla osób ze skórą przesuszoną i dojrzałą. Olej konopny to bogate źródło witamin i minerałów, protein, przeciwutleniaczy i aminokwasów. Znaleźć w nim można także substancje czynne o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych i antyoksydacyjnych, a także chroniących przed promieniami UV. Obecność kwasów tłuszczowych w oleju konopnym sprawia, że uelastycznia i wygładza on naskórek. Co więcej, olej konopny jest odpowiednim produktem nawet dla alergików.
Skład chemiczny oleju konopnego jest podobny do składu tłuszczu ochronnego, który wydziela ludzka skóra. Dzięki temu olej konopny sprawdzi się również w przypadku, gdy Twoja skóra głowy jest podrażniona, łuszcząca czy skłonna do przesuszeń i łupieżu. Szybko wyleczy wszelkie dolegliwości i przyniesie ulgę.
Bazą do powstania olejków Bad Beard jest właśnie olej konopny.
Olej rycynowy
Olej rycynowy zawiera w sobie kwas rycynolowy, który jest nienasyconym kwasem tłuszczowym omega-9, związanym ze związkami, które pozytywnie wpływają na wzrost włosów, a także na przyciemnienie zarostu. Dzięki właściwościom nawilżającym i odżywczym oleju rycynowego, wiele osób chwali jego szeroki zakres zastosowań, w tym:
- zmniejszenie stanów zapalnych,
- stymulowanie mieszków włosowych,
- poprawa przepływu krwi,
- zapewnienie nawilżenia,
- ochrona włosów.
Olej rycynowy może jednak w niektórych przypadkach powodować wysypkę i podrażnienie. Dlatego zaleca się wykonać test płatkowy przed nałożeniem oleju na brodę. Warto mieć również na uwadze, że należy mieszać olej nośny z olejem rycynowym – zapewnia to bowiem przyjemniejszy zapach, lepsze wchłanianie oleju przez skórę i zapobieganie różnym skutkom ubocznym, których można doświadczyć. Zaleca się również stosowanie oleju rycynowego na brodę przez okres około 1-3 miesięcy, aby uzyskać widoczne efekty.
Olej rycynowy to podstawowy składnik olejków do brody firmy Viking Beard Oil
Olej z pestek winogron
Olej z pestek winogron jest otrzymywany z winorośli i tłoczony z pestek jej owoców metodą na zimno. Jest olejem, który szybko się wchłania, nie powodując żadnych nieprzyjemnych i niepożądanych dolegliwości skórnych, takich jak swędzenie czy pieczenie. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zwłaszcza mieszanej, tłustej i trądzikowej. Nie zatyka porów skóry, nie utrudnia wymiany gazowej i nie tworzy na skórze lepkiego filmu. Działa także do suchych i zniszczonych włosów.
Olej z pestek winogron wykazuje działania:
- odżywcze,
- regeneracyjne,
- kojące,
- wzmacniające,
- ochronne.
Olej z pestek winogron idealnie działa na suchej i wrażliwej skórze oraz przesuszonych włosach. Dogłębnie nawilża, natłuszcza i tworzy barierę ochronną przed niekorzystnym wpływem środowiska. Olej z pestek winogron domyka łuski włosa, dzięki czemu są bardziej odporne i mocniejsze, wygładza, odżywia i regeneruje brodę. Działa również przeciwzapalne, łagodzi wszelkie podrażnienia i redukuje uporczywe swędzenie skóry pod zarostem.
Isle of Men produkuje olejki do brody zawierające olej z pestek winogron.
Olej arganowy
Olej arganowy świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji brody i nie chodzi tu jedynie o zachowanie jej idealnego wyglądu. Jego dobroczynne składniki pozwalają również utrzymać jej higienę w doskonałym stanie. Olej arganowy, którym chcemy pielęgnować męską brodę, musi być tłoczony na zimno, z nieprażonych pestek drzewa arganowego. Będzie miał nieco kwaśny zapach i jasny, złocisty kolor. Można go stosować jako samodzielny preparat, dokładnie wcierając w końce zarostu i tuż przy skórze. Olej można także łączyć z ulubionym szamponem do brody albo odżywką, można dodawać go też do toniku – najlepiej z atomizerem.
Olej arganowy jest bogaty w witaminę E, co sprawia, że broda nie będzie się puszyć, a idealnie stylizować. Zarost będzie mocny, ale jednocześnie miękki i zadbany. Należy przy tym pamiętać, że olej arganowy da efekty już po jednokrotnym użyciu, ale na te pożądane będzie trzeba trochę poczekać.
Olej arganowy to podstawowy składnik występujący w olejku do brody J&L o zapachu gruszki.