Olejek czy balsam do brody, a może oba kosmetyki razem?

W posiadaniu brody niezwykle ważna jest również jej pielęgnacja. Wielu brodaczy bardzo często zastanawia się, jakich kosmetyków używać, który jest bardziej skuteczny – olejek czy balsam do brody? I choć oba produkty służą do tego samego – modelowania i pielęgnowania dumy każdego brodacza, to pełnią one jednak odmienne role. Co więc opłaca się wybrać – balsam czy olejek?

 

Czym jest olejek do brody?

Olejek do brody to podstawowy kosmetyk, który powinien znaleźć się pod ręką każdego brodacza. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie i odżywienie brody i skóry pod nią, a także zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, słońce czy mróz.

W skład olejku do brody wchodzą głównie naturalne oleje roślinne, takie jak:

  • jojoba – olejek ten działa kojąco na suchą, podrażnioną skórę i regeneruje ją, a także zapobiega powstawaniu alergii
  • arganowy – który, posiada właściwości regeneracyjne, polecany jest szczególnie do pielęgnacji delikatnej skóry, jest w stanie złagodzić objawy łuszczycy i egzemy.
  • z pestek winogron – ten natomiast nawilża skórę, pomaga zmniejszyć zmarszczki i pozbyć się wyprysków, a także poprawia kondycję przesuszonych i łamliwych włosów.

Najważniejsza wartością olejku do brody jest fakt, że jego regularne stosowanie sprawia, że broda staje się o wiele bardziej miękka, co ułatwia jej układanie. Co więcej, olejek do brody jest w stanie także niemal całkowicie zredukować kwestie związanie z wysychaniem i swędzeniem brody. Dodatkowo olejki do brody są wzbogacone o substancje zapachowe, które stanowią klucz programu dla każdego brodacza. W przypadku niektórych olejków do brody można je porównywać nawet do markowych perfum.

W porównaniu z balsamem do brody (o którym poniżej) olejek jest znacznie łatwiejszy w nakładaniu i bardziej uniwersalny. Błyskawicznie się wchłania i nie obciąża brody. Jego ewentualne przedawkowanie grozi jedynie przetłuszczeniem się brody i jej nadmiernym świeceniem się.

 

Czym jest balsam do brody?

Balsam do brody, w przeciwieństwie do olejku, to bardziej złożony kosmetyk. Oprócz naturalnych olejków (które znajdują się w olejkach do brody) znajdziesz tutaj również inne specyfiki, takie jak: masło shea, masło kakaowe, lanolinę czy nawet wosk pszczeli. Dzięki temu posiada on znacznie gęstszą konsystencję, niż olejek do brody.

Zadaniem balsamu do brody jest odpowiednio nawilżyć i odżywić brodę oraz pozwolić ją wymodelować i nadać pożądany kształt. Gęstsza konsystencja sprawia, że balsam nie wchłania się tak szybko jak olejek. Zamiast tego, tworzy ochronną warstwę, która zapewnia brodzie długotrwałe nawilżenie i odżywienie.

Odpowiednie nawilżenie skóry pod brodą za pomocą balsamu jest nieco trudniejsze, niż w przypadku olejku do brody. Jego przedawkowanie również nie kończy się wyłącznie przetłuszczeniem brody, ale prowadzić może do zatkania porów skóry i pojawieniem się wyprysków. Dlatego też, podczas korzystania z balsamu do brody, zalecane jest zaczynać od niewielkich ilości, które następnie – w zależności od potrzeby – można zwiększać.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo balsamów do brody. W zależności od marki możesz trafić na kosmetyki, które będą odznaczać się niezwykłą intensywnością właściwości nawilżających lub na kosmetyki, które pozwolą Ci dobrze ułożyć brodę, ale będą słabo nawilżać.

O olejkach do brody pisaliśmy również we wcześniejszym artykule.

 

Olejek czy balsam do brody? Co lepiej się sprawdzi?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedni używają tylko olejków i nie wyobrażają sobie korzystania również z balsamów. Drudzy natomiast – zupełnie odwrotnie. Zdarzają się też osoby, które korzystają zarówno z olejków, jak i balsamów i nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez pielęgnacji swojej brody tymi dwoma kosmetykami.

Wszystko zależy od preferencji i osobistych predyspozycji zarostu i skóry twarzy, a także własnego widzimisię. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak długa jest broda?

Jeśli dopiero zapuszczasz brodę, wybierz olejek do brody, który zapewni nawilżenie i odżywienie. Wybierz balsam dopiero wtedy, kiedy nie będziesz mógł ułożyć brody tak, jak chcesz lub gdy olejek przestanie odpowiednio dobrze nawilżać Twoją brodę.
W początkowej fazie zapuszczania brody najlepiej sprawdzi się nowość na rynku, balsam do krótkiej brody HORDE Omega.

  • Jaki rodzaj zarostu posiadasz?

Jeśli posiadasz gruby i twardy zarost, wybierz balsam do brody. W przypadku posiadania cienkiego i łatwego do ułożenia zarostu zdecyduj się na olejek do brody. Natomiast jeśli nie potrafisz się zdecydować, który kosmetyk będzie lepiej działał z Twoim zarostem, przetestuj oba, a następnie wybierz ten, który najlepiej się sprawdza. 

  • Czy zmagasz się z problemami skóry twarzy i zarostu?

Posiadacze cery normalnej śmiało mogą korzystać z olejków i balsamów. Cera tłusta, skłonna do wyprysków wymaga odpowiedniego traktowania – wybierz olejek do brody, ponieważ ryzyko zatkania porów i przetłuszczania brody będzie mniejsze aniżeli w przypadku balsamu. Przy skórze skłonnej do wysychania polecamy nawilżający balsam.

  • Jaki efekt brody chcesz dokładnie uzyskać?

Na etapie początkowego zapuszczania brody dobrze sprawdzi się olejek do brody, bowiem dzięki niemu pozbędziesz się swędzenia i nawilżysz brodę. Jeśli broda jest na tyle krótka, że nie sprawia żadnych problemów, zalecane jest dalsze korzystanie z olejku. Po balsam sięgaj dopiero wtedy, gdy chcesz spróbować czegoś nowego.

 

Podsumowanie

Zarówno olejek, jak i balsam do brody to świetne kosmetyki, które zadbają o pielęgnacje Twojej brody. Ich wybór w pełni zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z balsami na krótkiej brodzie lub olejku na długiej brodzie. Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na skład kosmetyków i wybierać te, o naturalnym składzie.