Perfumy? Woda toaletowa? A może inny kosmetyk?

Zdarza się, że wystarczy tylko kilka kropel, aby twoje perfumy utrzymywały przyjemny zapach aż do wieczora, a innym razem po dwóch godzinach już nic nie czuć. Jaki zapach wybrać, aby nie musieć wielokrotnie używać go na skórze? Czym się kierować podczas wyboru? Czy każdy rodzaj zapachu jest taki sam?

 

Czym są perfumy?

Perfumy to zapachy z najwyższą zawartością olejków zapachowych. Różne źródła podają ich stężenie od 15 aż do 40 procent, jednak w większości z nich zawiera się ono w przedziale 30 i 40-procentowym. Perfumy mają gęstszą konsystencję w porównaniu z innymi zapachami, co sprawia, że są sprzedawane bez atomizera. Znajdziesz je w mniejszych opakowaniach, gdyż używa się ich w mniejszych ilościach. Nie ma jednak powodów do obaw – nawet mała ilość perfum sprawi, że zapach będzie utrzymywał się godzinami. Perfumy możesz znaleźć z oznaczeniami takimi jak: P, Perfume, Extrait de Parfum.

Perfumy, mimo że charakteryzują się najwyższymi cenami, to są to najlepszą inwestycją, ze względu na swoją trwałość i ilość wystarczającą do normalnego stosowania. Utrzymują się na skórze przed długi czas, zwykle od 6 do 8 godzin, a nawet dłużej. Podczas aplikowania, należy kierować się zasadą im mniej, tym lepiej. Warto mieć również na uwadze fakt, że perfumy mogą być bardziej odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ zawierają one najmniej alkoholu w porównaniu z innymi stężeniami i nie wysuszają mocno skóry.

Sprawdź eleganckie perfumy Isle of MenCo to jest woda toaletowa?

Kompozycja zapachowa w wodzie toaletowej wynosi zazwyczaj od 4 do 8 procent. Istnieją również różnice i podaje się czasem przedział między 5 a 15 procent. Rzadko zdarza się jednak, aby olejki perfumowane w wodach toaletowych przekraczały 10 procent. Woda toaletowa utrzymuje się na skórze przez około 2-3 godziny i wymaga wielokrotnego nakładania w ciągu dnia. Oczywiście cena jest adekwatna do trwałości i zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku na przykład wód perfumowanych. Wodę toaletowa znajdziesz z oznaczeniem: EdT lub Eau de Toilette.

Woda toaletowa jest wprowadzana do sprzedaży jako inna wersja wody perfumowanej, która już odniosła sukces i na stałe zadomowiła się na rynku. Ich kompozycja może być nieco inna – cięższe odcienie zastępowane są lżejszymi. Te wersje zapachów są zwykle zdominowane przez głowę. EdT jest jednym z najpopularniejszych rodzajów zapachów, zaraz po wodzie perfumowanej.

 

Woda perfumowana – co to takiego?

Woda perfumowana to najpopularniejsza forma zapachu. Jej cena jest znacznie niższa, niż cena perfum, lecz intensywność i trwałość nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W wodzie perfumowanej znajduje się około od 8 do 15 procent kompozycji zapachowej. Zapach jest zwykle dostarczany w butelce z rozpylaczem i utrzymuje się na skórze przez około 4 do 5 godzin. Niektóre wody perfumowane mogą utrzymywać się dłużej, a ich wytrzymałość często wpływa na to, kto je nosi oraz jaka jest jego skóra. Wody perfumowane spotkasz z takimi oznaczeniami: EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette i PdT.

Największą różnicą między wodą perfumowaną a toaletową jest oczywiście stężenie składników zapachowych. Wody perfumowane – od 8 do 15 procent, co sprawia, że pachną mocniej i zdecydowanie dłużej, niż wody toaletowe, których stężenie waha się w przedziale od 4 do 8 procent. Mówi się, że wieczorami najlepiej stosować wodę perfumowaną, a w ciągu dnia – toaletową. Zaleca się więc sięganie po wody perfumowane na wieczorne imprezy i bardziej uroczyste okazje. Pamiętaj, że bardziej intensywny zapach EdP może być nieprzyjemny dla Twojego otoczenia.


Woda kolońska czy woda po goleniu?

Woda kolońska jest najmniej skoncentrowanym za wszystkich zapachów. Zawartość składników zapachowych wynosi od 3 do 5 procent, a dodatkowo zawiera dużo alkoholu. Jej wytrzymałość jest niska i zwykle mija po około 2 godzinach. Wody kolońskie są znacznie tańsze niż poprzednie rodzaje zapachów. Nakłada się je zwykle na twarz, ciało, włosy, a także można ich używać na ubraniach. Istnieje przekonanie, że woda kolońska jest tylko dla mężczyzn, jednak istnieje wersja unisex, w której większość jest przeznaczona dla kobiet. Wodę kolońską znajdziesz pod oznaczeniem: EdC lub Eau de Cologne.

Różnica między wodą kolońską a wodą po goleniu polega na tym, że woda po goleniu zawiera również substancje aktywne, które dodatkowo pielęgnują skórę. Wody kolońskie to doskonałe orzeźwienie o każdej porze dnia. Są odpowiednie na upalne letnie dni, a także do uprawiania sportu. Zapach EdC jest świeży, przyjemny, lekki i zazwyczaj cytrusowy.

Już teraz wiesz, czym różnią się od siebie poszczególne zapachy. Im większe stężenie składników zapachowych, tym lepsza trwałość, a co za tym idzie – wyższa cena. Warto jednak zastanowić się nad zakupem perfum i cieszyć się ich zapachem i wytrzymałością przez długi czas.

Perfumy Tom Horn