Siwienie włosów u mężczyzn, jak zapobiegać?

Siwienie włosów to proces, który doświadczy niemal każdy z nas. Dotyka on osoby najczęściej w wieku 30-40 lat. Zmiana barwy włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W obu przypadkach może mieć jednak inne, niż naturalne podłoże. Siwe włosy u mężczyzn w młodym wieku są bardziej widoczne. Często wraz z ich pojawieniem się, dochodzi do frustracji. Jak zapobiec siwieniu włosów? Jakich kosmetyków używać? 

 

Dlaczego siwieją włosy?

Siwienie włosów to nieodwracalny proces utraty pigmentu włosów, który sprawia, że ich barwa zmienia się na siwą. Dochodzi do niego głównie na skutek starzenia się organizmu i spowolnienia jego funkcjonowania. Komórki pigmentowe – melanocyty – wraz z wiekiem działają mniej sprawie, produkując przy tym mniejszą ilość barwnika – melaniny. Wpływ na pierwsze oznaki siwienia włosów jest różny i zależny od wielu czynników między innymi:

 • genów,
 • płci,
 • stylu życia – osoby, które często sięgają po alkohol, są narażone na duży stres, a także nie odżywiają się zdrowo, są podatne na przedwczesne siwienie.

 

Od tej reguły są jednak wyjątki. Każdy przypadek jest bowiem inny. Siwienie włosów może pojawiać się nawet u mężczyzn w młodym wieku. Przyczyny siwienia włosów u mężczyzn to nie tylko czynniki fizjologiczne, ale również stres, nieprawidłowe odżywianie i pielęgnacja, a nawet choroba. Mężczyznom jest dużo trudniej ponownie powrócić do naturalnego koloru, niż kobietom. Oczywiście, wizyta u fryzjera lub samodzielne farbowanie włosów sprawdza się również u panów, aczkolwiek efekt ten jest bardziej widoczny u kobiet. Dlatego też mężczyźni nie decydują się za często na taki krok.

Siwizna pojawia się u mężczyzn nawet przed 30 rokiem życia. Czas i tempo rozwoju siwienia w dużej mierze zależy od genów. Predyspozycje rodzinne mają ogromny wpływ na pracę melanocytów, dlatego też u jednych siwe włosy pojawiają się stosunkowo szybko, a u drugich – późno. Siwe włosy u panów w młodym wieku są przyczyną kompleksów i obniżenia samooceny. Sam proces siwienia włosów rozpoczyna się od zarostu, a następnie obejmuje całą głowę.

 

Jak zapobiec siwieniu włosów?

Siwe włosy, w zależności od wieku, mogą wywołać różne reakcje – od frustracji, po akceptację. W pierwszym przypadku często szuka się złotego środka, który zatrzyma proces siwienia włosów. Aby zapobiec siwieniu włosów można:

 • stosować suplementy diety – a szczególnie kapsułki przeciw siwieniu, które gwarantują widoczne efekty w krótkim czasie. Na rynku farmaceutycznym jest duży wybór takich suplementów. Ich działanie to między innymi:
 • regeneracja włosów – przywrócenie zdrowego i naturalnego wyglądu,
 • zapobieganie stresowi – ochrona przed zaburzeniami stanu równowagi,
 • pełnie odżywienie i suplementacja – zapewnienie organizmowi niezbędnych substancji.
 • wzbogacić dietę w witaminy grupy B – które działają wzmacniająco na włosy, zapewniając im zdrowy wygląd. Samą witaminę B znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, owocach – na przykład w pomarańczach, warzywach – brokułach, rybach oraz mięsie z kurczaka.
 • farbować włosy – zabieg ten częściej kojarzy się z kobietami, niż mężczyznami, jednak jest to skuteczne działanie, aby zamaskować swoją siwiznę. Panowie nie decydują się na farbowanie za często, bowiem uważają to za niemęskie.
 • używać oleju goździkowego – jest to niecodzienny sposób przeciw pojawianiu się siwych włosów, ale równie skuteczny. Olej ten posiada bowiem zdolność przyciemniania włosów. Należy go wcierać w skórę głowy oraz włosy, najlepiej wieczorem, pozostawić na noc, a następnie rano umyć włosy. Innymi nieoczywistymi sposobami na przyciemnianie włosów są między innymi napary z szałwii, orzecha włoskiego lub czarnej herbaty.
 • stosować skrzyp – wykazuje działanie wzmacniające włosy oraz stymulujące produkcję melaniny. Może być stosowany w formie naturalnej lub w formie suplementów – preparatów przeznaczonych do zażywania doustnego lub stosowania miejscowego.

 

Repigmentacja – sposób na siwiejące włosy

Repigmentacja to nic innego, jak przywrócenie włosom naturalnego koloru. Dostępne w drogeriach popularne farby do włosów przystoją głównie paniom. Ich użycie często jest widoczne z daleka, a żaden z mężczyzn nie chce zdradzać się kobiecymi sztuczkami. Do odsiwiania włosów poleca się używanie rewelacyjnego preparatu, jakim jest AMERICAN CREW Precision Blend. Jest to farba, która dyskretnie i skutecznie przywraca włosom ich naturalną barwę. Należy jedynie dobrać właściwy odcień, jak najbardziej zbliżony do własnego:

 

Precision Blend nie powoduje zmiany koloru włosa. Przywraca on jego naturalny kolor i może być stosowany nie tylko do całkowitego krycia, ale również do melanżu włosów, nadając im zdrowy i naturalny wygląd. Preparat ten zaczyna działać już w 5 minut po nałożeniu na włosy. Wykonanie zabiegu zaleca się po wcześniejszym umyciu włosów szamponem American Crew Daily Shampoo. Efekt koloryzacji utrzymuje się nawet do 24 myć.

 

Podsumowanie

Jak widać, proces siwienia włosów prędzej czy później doświadczy każdy z nas. Jest on uwarunkowany wieloma czynnikami, również tymi genetycznymi. Nie warto się załamywać, jeśli siwe włosy pojawią się w młodym wieku. Istnieją sposoby na ich skuteczne zamaskowanie i poradzenie sobie z nimi. Ciekawostką jest jednak fakt, że pierwsze siwe włosy wcale nie są siwe. Są one koloru białego lub bladożółtego. Włosy, które pozbawione są ich naturalnego koloru, powstają gdy melanocyty pracują w sposób niewłaściwy.