Zero Waste – jak żyć w ten sposób?

Idea Zero Waste jest odpowiedzią na szkody w środowisku powodowane konsumpcyjnym stylem życia człowieka. Coraz większa ilość wytwarzanych odpadów i zbyt szybkie zużycie zasobów naturalnych skłania wiele osób do przejścia na Zero Waste. Jakie korzyści przynosi model życia polegający na ograniczaniu zużywania zasobów, czyli po prostu na ich „niemarnowaniu”?

 

Czym jest Zero Waste?

Odpady, zużywanie się, marnotrawstwo, strata to tylko niektóre ze słów, które mogą kojarzyć się z terminem „waste”. Jeśli dodamy do niego „zero” powstanie krótki postulat przeciw marnowaniu. Koncepcja ta zakłada zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i produkcji odpadów oraz odpowiednie przetworzenie tego, co zostało już wytworzone. Ma to prowadzić do redukcji, a następnie do braku śmieci, a co za tym idzie – ochrony środowiska poprzez ograniczenie jego zanieczyszczania.

Ideę Zero Waste nie należy traktować jako chwilowa moda. Jest to reakcja na szkody, jakie człowiek wyrządza naturze poprzez konsumpcyjny tryb życia. Wymiar zasady Zero Waste jest ogromny, a świadczyć o tym może fakt, że nie kryje się za nią kilku ekologów, a szereg naukowców czy międzynarodowych instytucji.

Zero Waste zyskało szerokie znaczenie, który dotyczy wszelkich obszarów globalnego rynku. Odpowiedzialność za brak generowania odpadów nie spoczywa jedynie na wielkich korporacjach, ale także na najmniejszych gospodarstwach domowych i na samym człowieku.

 

Zasady Zero Waste

Mimo że kluczową zasadą Zero Waste jest „nie marnuj”, to jest to tylko punkt wyjścia do innych wytycznych kierowanych do każdej ludzkiej jednostki. Wśród licznych reguł znaleźć można rozwiązania systemowe, jak i zbiór zaleceń dla mniejszych i większych przedsiębiorstw, a także instrukcje dla każdego z nas.

Zasady Zero Waste:

 • rethink (przemyślenie) – tworzenie systemów i produktów, tak aby można je było wykorzystywać w obiegu zamkniętym, czyli ponownie, bez wytwarzania zbędnych odpadów;
 • reduce (redukowanie) – ograniczenie zużycia materiałów, na przykład poprzez wybieranie trwałych przedmiotów, które mogą służyć latami;
 • reuse (ponowne użycie) – umożliwienie powtórnego wykorzystania produktów i materiałów poprzez ich naprawianie, czyli zachowywanie ich wartości użytkowej, czy nowe przeznaczenie;
 • recycle (recykling) – utrzymywanie zasobów w pętli produktowej, aby trafiały do ponownego obiegu;
 • material recovery (odzyskiwanie materiałów) – maksymalizacja odzyskiwania różnorodnych zasobów, w tym produktów, ale również energii;
 • residuals management (zarządzanie pozostałościami) – dążenie do minimalizowania odpadów resztkowych, które nadal pozostają w procesie produkcji;
 • unacceptable (nieakceptowanie) – brak wsparcia dla zasad i systemów, które nie dbają o ochronę środowiska naturalnego oraz zachęcają do szkodliwej utylizacji materiałów, czy niszczenia tych, które nadają się do recyklingu.

 

Jak być Zero Waste?

Zycie wraz z ideą Zero Waste może oznaczać czasem całkowitą zmianę nawyków. Mimo że początkowo proces ten może okazać się być skomplikowany, z biegiem czasu można dostrzec nie tylko pozytywny wpływ swoich działań na środowisko, ale także na domowy budżet.

W wielkim skrócie model życia Zero Waste polega na ograniczaniu zużywania zasobów, czy wspomnianym już wcześniej „niemarnowaniu”. Przykładowymi działaniami mogą być:
planowanie posiłków w taki sposób, aby niczego nie wyrzucać;
korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku – na przykład materiałowe torby na zakupy;
niegromadzenie zbędnej elektroniki – wymieniaj dopiero jak się zepsują;
niewybieranie ubrań na jeden sezon – sprzedawaj lub wymieniaj ciuchy, w których nie chodzisz lub nie podobają Ci się już;

 • oszczędzanie wody i energii – na przykład zastąp kąpiel w wannie prysznicem;
 • dbanie o przedmioty – naprawiaj, a nie wyrzucaj;
 • ograniczenie drukowania – zaleca się załatwianie możliwie wszystkich spraw online;
 • kupowanie towarów wytwarzanych lokalnie – minimalizujesz drogę dotarcia produktu do celu.

 

Produkty Zero Waste

Świadome i racjonalne podejście do konsumpcjonizmu wiąże się również z poszukiwaniem produktów Zero Waste. Warto wybierać produkty w głównej mierze, które są:

 • potrzebne,
 • trwałe i dobrej jakości,
 • wielokrotnego użytku,
 • energooszczędne,
 • ekologiczne,
 • wykonane z odnawialnych materiałów.

Na liście potrzeb mogą znaleźć się zarówno ubrania, jak i naczynia, przybory higieniczne, żarówki, a także kosmetyki Zero Waste. Wiele sklepów coraz częściej sprzedaje takie produkty, z myślą o środowisku i wymagających klientach, którzy poszukują takich towarów. Nie inaczej jest z Eleganckim Brodaczem, który w swojej ofercie posiada produkty Zero Waste. Są to między innymi:

Choć rozwiązania systemowe są ważne, to potrzeby pojedynczych konsumentów wyznaczają kierunek, w jakim podąża rynek. Warto pamiętać o tym za każdym razem, gdy w sklepie sięgamy po kolejną foliową reklamówkę lub gdy wyrzucamy do kosza niezjedzone produkty spożywcze. Zero Waste jest więc czymś więcej niż chwilowy trend. Idea ta ma szansę stać się coraz bardziej powszechną, a nawet konieczną praktyką życia we współczesnym świecie.